Téma:

01 02 03

Login:

Password:


Registrácia

Anketa

Smajlíci v novom fóre sú..
...proste sexi... - 32.26%
32.26
...velkí a pekní - 9.68%
9.68
strašidelní - bojím sa ich... - 38.71%
38.71
nic-moc - 19.35%
19.35

04/05 - Druhé číslo

Bezzubý mustang

mustang

V novembri bolo triede 3. A dopriane zúčastniť sa filmového festivalu EKOTOPFILM 2004. Študenti spolu s p. p. E. Kellemesovou napochodovali do premietacej sály v kine Veritas a čakali, čo sa bude diať.

Pre väčšinu študentov neznel názov Ekotopfilm veľmi lákavo. Ak si myslíte, že išlo o náučné dokumenty, ktoré dookola opakovali, prečo treba kupovať vratné fľaše, ste na omyle. Ekofilm je celosvetový projekt, ktorý sa už aj na Slovensku stihol dostať do povedomia ľudí. A tým splnil svoj účel. V štyroch fascinujúcich dokumentoch nám z rôznych hľadísk ukázal, čo všetko o našej nádhernej plenéte ešte nevieme.

  

mustangTo najlepšie sme videli hneď na úvod v podobe strhujúceho dokumentárneho filmu Mustang od najlepšieho slovenského filmového tvorcu Pavla Barabáša. Mustang je názov malého „kráľovstva” odrezaného od všetkej civilizácie v nedostupných výškach Himalájí. Cudzinci tam nemajú čo robiť, a tak sa vláda snaží zamedziť akémukoľvek ich prístupu. O to menej je vítaný filmár s kamerou. Čo by však Pavol Barabáš neurobil pre svojich divákov? Prepašovať kameru pod vetrov-kou sa mu určite oplatilo. Dokument nám priblížil život tejto bohom zabudnutej krajiny, budhistickú civilizáciu, ktorá netúži komunikovať s okolitým svetom ani v 21. storočí.  Je spokojná tak, ako žije - bez akýchkoľvek vymožeností našej doby. Na druhej strane však neprodukuje žiaden odpad. Všetko sa dokonale zužitkuje. Hlavné mesto má asi 100 obyvateľov. Život tu plynie pomaly. Zo dňa na deň. Každý je však šťastný, aj keď mu v úsmeve nejaký ten zúbok doslova chýba.
Pavol Barabáš týmto dielkom priblížil Európanom skutočné duchovné bohatstvo. Bodaj by na Slovensku bolo viac takých dokumentaristov, ako je on. :-)

Okrem Mustangu nám premietli ďalšie tri filmy. O povodniach na rieke Mohan, o kráľovstve vodného hmyzu na rieke Tisza a tretí, trošku detský film, nás mal prinútiť zamyslieť sa nad sebou a nad ochranou ži-votného prostredia v našom bezprostrednom okolí.

Festival Ekotopfilm 2004 dokázal, že filmový dokument začína mať u nás veľký potenciál.

-leenal-